• Zabawy sensoryczne na języku angielskim

•

W roku szkolnym 2022/2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie, pierwszy rok jest prowadzona innowacja z języka angielskiego pod tytułem „Zabawy sensoryczne na języku angielskim”. Innowacja prowadzona jest od 1 października 2022r. przez mgr Ewelinę Pysz w grupie 0 A.

Działalność innowacyjna realizowana jest raz w tygodniu w ramach zajęć obowiązkowych. Zajęcia te mają na celu stworzyć dzieciom możliwość nauki języka obcego w sposób jak najbardziej naturalny, czyli poprzez zabawę. Podczas zajęć dzieci poszerzają swoje wiadomości głównie w oparciu o zabawy sensoryczne. Metoda innowacyjna oparta jest na amerykańskim programie Super Simple Learning. Przetwarzając nowe informacje wszystkimi zmysłami, dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności w sposób dla nich naturalny: przez odkrywanie, badanie i doświadczanie świata.

W październiku hasłem przewodnim innowacji była ścieżka sensoryczna, zajęcia odbywały się w parku- na świeżym powietrzu, zadaniem dzieci było znaleźć „skarby jesieni” typu szyszki, liście, jarzębinę itp. Następnie w sali stworzona była „ścieżka sensoryczna” i w języku angielskim uczniowie nazywali poszczególne jej elementy. W listopadzie hasłem przewodnim innowacji był słuch – dzieci uczyły się nazw instrumentów, uczestniczyły w zajęciach muzycznych, słuchały książek anglojęzycznych oraz brały udział w warsztatach prowadzonych przez muzyków z Filharmonii Śląskiej. W grudniu hasłem przewodnim był wzrok, tutaj dzieci skupiały się na kartach obrazkowych typu flashcards i uczyły się nowych słów oraz zwrotów, stworzyły też sensoryczne ozdoby na choinkę, natomiast  styczeń był miesiącem dotyku – tutaj zrobiliśmy sensoryczne karty obrazkowe, używając materiałów takich jak : filc, pianka, jedwab itp. A następnie z zamkniętymi oczami po dotyku rozpoznawaliśmy, co się na nich ukryło.

W kolejnych etapach innowacji, dzieci wykorzystywały inspirujący czas na zabawy ogólnorozwojowe, takie jak: zagadki percepcyjne, głosowe, badawcze i zadania ruchowe. Przedszkolaki miały za zadanie m.in. zrobić sensoryczne ozdoby zimowe oraz ulepić bałwana.

W drugim półroczu innowacja będzie nadal realizowana raz w tygodniu, w ramach zajęć obowiązkowych. Tematyka zajęć sensorycznych będzie obejmować zagadnienia takie jak: węch, smak, sensoryczny spacer oraz sensoryczna plastyka, dzięki którym będziemy utrwalać nowe słowa oraz zwroty w języku angielskim.

mgr Ewelina Pysz